Barokní památky Berounska

Na výletě uvidíte církevní i světské barokní stavby vyprojektované slavnými architekty i neznámými tvůrci, kteří napodobovali stavební skvosty a vytvářeli krásné prvky lidové architektury. Budete obdivovat sakrální výtvory v Počaplech, Hořelicích, Chotči a Svatém Janu pod Skalou, cestou se zastavíte u staveb vesnického baroka v Letech, Hlásné Třebani a u Chotče.

První zastavení je v Králově Dvoře, místní části Počaply, kde na pahorku dominuje celé kotlině kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1733. Jednolodní chrám s hranolovou věží navrhl Kilián Ignác Dientzenhofer. Na hřbitově u kostela je pochován významný český malíř Jan Preisler a celoživotní láska Jana Nerudy Terezie Macháčková.

Jen o pár kilometrů dále, v jednom z nejmalebnějších koutů Českého krasu –  ve Svatém Janu pod Skalou, naleznete kostel sv. Jana Křtitele, který projektoval známý architekt Carlo Lurago. Kostel byl dokončen v roce 16661, jeho zdivo se však začalo rozestupovat, protože byl postaven na nepevném podloží. Další známý stavitel Kryštof Dientzenhofer proto nechal rozebrat původní cihlovou klenbu a nahradil ji samonosnou dřevěnou konstrukcí. V centru obce stojí také replika Mariánského sousoší se sochami Panny Marie, sv. Jana Křtitele a sv. Ivana s laní. Původní originály pocházely z dílny barokního sochaře Františka Ignáce Weisse. Pod skálou s vyhlídkou je v lese částečně skryta mezi stromy kaple Povýšení sv. Kříže stavitele Kryštofa Dientzenhofera z roku 1714.

Další barokní místo se nachází v Hořelicích, kam se dostaneme po dálnici sjezdem na město Rudná. Barokní budova poštovní stanice na staré obchodní cestě mezi Prahou a Bavorskem, zmiňovaná již v 16. století, slouží dnes jako restaurace s názvem Na Staré. Hned za starou poštou je kostel Stětí sv. Jana Křtitele. Ukázka vrcholného barokního slohu s půdorysem založeným na soustavě kruhových výsečí byla vystavěna podle návrhu Kryštofa Dientzenhofera.

Asi 11 km od Rudné, nedaleko Chotče, se nachází dosud funkční mlýn ze 17. století U Veselých s expozicí pro turisty. Impozantní dominantou širokého okolí je raně barokní stavba kostela sv. Kateřiny s dvojicí nízkých věží. Stavba tyčící se na výrazném holém vrchu byla postavena v roce 1699 podle návrhu Jana Baptisty Mathey, který byl učitelem slavného architekta Santiniho.

Poslední zastavení vás zavedou do vesniček. Jedním z nich je obec Lety, kde na kruhové návsi můžete obdivovat krásně opravené statky s barokními branami. O kousek dál v Hlásné Třebáni uvidíte několik dalších staveb selského baroka a kapličku.

 

Typ
Ikona Moto
Délka:
60 km
Itinerář
  1. Kostel Nanebevzetí P. Marie, Králův Dvůr – Počaply
  2. Kostel sv. Jana Křtitele, Svatý Jan pod Skalou
  3. Kostel Stětí sv. Jana Křtitele a restaurace Na Staré, Rudná – Hořelice
  4. Mlýn U Veselých, Choteč
  5. Kostel sv. Kateřiny, Choteč
  6. Stavby lidového baroka, Lety
  7. Stavby selského baroka, Hlásná Třebáň
Náročnost
image/svg+xml
Trasa