Vintířova stezka
Vintířova stezka není jen turistickou trasou, ale cestou, která propojuje historii, víru a přírodu. Tato téměř 300 km dlouhá poutní stezka vede z bavorského kláštera Niederalteich přes Šumavu do Blatné a od roku 2025 nově až do Břevnovského kláštera v Praze, kde jsou uloženy ostatky svatého Vintíře.
Stezka je rozdělena do několika etap z nichž 2 vedou Berounskem.
První část stezky:
1. Niederalteich – Lalling, 2. Lalling – Rinchnach, 3. Rinchnach – Zwiesel, 4. Zwiesel – Prášily, 5. Prášily – Hartmanice, 6. Hartmanice – Sušice, 7. Sušice – Horažďovice, 8. Horažďovice – Chanovice, 9. Chanovice – Blatná
Druhá část stezky:
1. Blatná – Březnice, 2. Březnice – Svatá hora, 3. Svatá hora – Osov,
4. Osov – Svatý Jan pod Skalou
Délka: cca 25 km
Tato etapa Vintířovy stezky patří k nejkrásnějším. Spojuje malebné brdské podhůří s divokým kouzlem Českého krasu a zároveň nás provází místy s duchovní historií i geologickými zajímavostmi.
Putování začíná u kostela sv. Jana Křtitele v Osově, zasvěceného stejnému světci, jako je klášter v cílové obci – Svatém Janu pod Skalou. A právě sv. Jan Křtitel byl podle tradice oblíbeným světcem sv. Vintíře.
Z Osova stezka pokračuje severním směrem přes Všeradice a Vinařice, odkud se otevírají krásné výhledy směrem k Českému krasu. Zde už začíná kraj vápencových a břidlicových skal, bývalých lomů a skrytých jeskyní.
Zajímavostí po cestě je Kopec Bacín, který je nejvyšším bodem Českého krasu a významným archeologickým nalezištěm. Jeskyňáři zde v roce 1988 objevili doklady o dávném obětišti, které lidé využívali nepřetržitě téměř 10 000 let.
Poté stezka míří do legendami opředeného Tetína – sídla kněžny Ludmily, první české světice a babičky sv. Václava. Nad řekou Berounkou tu stojí kostel sv. Jana Nepomuckého, ze kterého je dechberoucí výhled do údolí.
Dále vede cesta přes Beroun do Svatého Jana pod Skalou – mystického cíle této etapy.
5. Svatý Jan pod Skalou – Rudná
Délka: 18 km
Etapa pátá ze Svatého Jana pod Skalou nabízí putování překrásným územím Národní přírodní rezervace Karlštejn. Tato cesta plná historických staveb je vůbec první turisticky značenou trasou v Čechách.
Výchozím místem je klášter ve Svatém Janu pod Skalou, který má kořeny v 11. století. Poutní místo vzniklo díky sv. Ivanovi, poustevníkovi, který zde podle tradice žil v jeskyni, jenž stojí za návštěvu. V barokní době se sem začala scházet procesí, a místo zůstalo duchovní zastávkou až dodnes. Pozoruhodný je pohled na obec z vyhlídky u kříže. Ze Svatého Jana vede stezka na sever podél Loděnického potoka ke kapli sv. Ivana a pak dál do Vráže, Chrustenic a Nenačovic a končí v Rudné, městě, jehož název je odvozen od těžby železné rudy. V 19. století se zdejší ložiska táhla od Loděnic až k Jinočanům a dodávala surovinu i pro výrobu potrubí do Vídně.
6. Rudná – Břevnov

- Osov
- Všeradice
- Vinařice
- Koda
- Tetín
- Beroun
- Svatý Jan pod Skalou
- Vráž
- Chrustenice
- Nenačovice
- Rudná